سبدگردانی اختصاصی

سبدگردانی اختصاصی به این معناست که برای هر فردی متناسب با شخصیت مالی وی سرمایه‌گذاری انجام می‌شود؛ شرکت‌های مدیریت دارایی (سبدگردان) واسطه‌هایی هستند که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام به ارائه خدمات سبدگردانی اختصاصی می‌کنند و به نام سرمایه‌گذار و به عنوان نماینده وی به سرمایه‌گذاری می‌پردازند.
سبدگردانی اختصاصی معمولاً با انعقاد قرارداد رسمی یک ساله با سرمایه‌گذار آغاز می‌شود و شرکت‌های مدیریت دارایی با ایجاد سبد متنوعی از سهام، اوراق با درآمد ثابت، طلا و… تلاش دارند بیشترین منافع را نصیب سرمایه‌گذاران کنند.

نحوه مدیریت دارایی

مدیران دارایی با در نظر گرفتن متغیرهای مختلف از جمله شرایط منحصر به فرد سرمایه‌گذار، شرایط ریسک‌پذیری، خطرات و ترجیحات وی اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند.
هزینه‌های سرمایه‌گذاری برای مدیریت دارایی به دو کارمزد ثابت (کارمزد مدیر) و متغیر (کارمزد عملکرد) تقسیم‌بندی می‌شود. کارمزد ثابت معمولا درصد پایینی است که بخشی از آن برای پوشاندن هزینه‌های صورت گرفته از طرف سبد اختصاصی سرمایه‌گذار دریافت می‌شود و کارمزد متغیر بستگی به عملکرد سبدگردان در طول مدت قرارداد تغییر می‌کند.

  • ثبت نام

سرمایه‌گذاران محترم می‌توانند از طریق راه‌های ارتباطی متنوعی که به منظور ارتباط در نظر گرفته شده با مجموعه مدیریت دارایی ثنا تماس حاصل فرمایند، همچنین با ثبت درخواست مشاوره میتوانند از امکان درخواست مشاوره تلفنی یا حضوری ما بهره مند شوند.

  • ارتباط و گفتگو

پس از برقراری تماس با مجموعه ثنا، سرمایه‌گذاران می‌توانند سوالات، دغدغه‌ها و نیازهای خود در زمینه‌های استراتژی سرمایه‌گذاری، گزارش‌دهی، مدیریت سرمایه و سایر موضوعات مرتبط را با متخصصین مربوطه مطرح کنند.

  • احراز هویت

جهت تایید هویت مشتری و بر اساس الزامات قانونی، مدارک لازم جهت احراز هویت توسط کارشناسان شرکت بررسی و در پرونده سرمایه‌‌گذار قرار می‌گیرد.

  • تکمیل فرم‌های سبدگردانی

در راستای بررسی شرایط و خواسته‌های سرمایه‌گذاران، تبیین و انتخاب استراتژی‌های متناسب با اهداف و افق سرمایه‌گذاری افراد، فرم‌های مشخصات و پرسشنامه ریسک تکمیل می‌گردد.

  • سنجش ریسک و مصاحبه

سنجش ریسک و ملاحظات سرمایه‌گذار در فرایند تدوین قرارداد و استراتژی مدیریت دارایی تاثیر مستقیم دارد. تیم سرمایه‌گذاری ثنا در ادامه استخراج نتایج پرسشنامه، مصاحبه جامعی با سرمایه‌گذار خواهد داشت تا بر اساس آن خدمات مطلوب فرد را پیشنهاد دهد.

  • تنظیم و امضای قرارداد سبدگردانی

با توجه به توافق‌های صورت گرفته در خصوص مسیر مدیریت دارایی، میزان کارمزد و شرایط خاص هر سرمایه‌گذار، قرارداد موضوع سبدگردانی تنظیم و به امضای شرکت و سرمایه‌گذار می‌رسد.

  • تنظیم نامه ایجاد کد سبدگردانی

شرکت سبدگردان موظف است بابت هر قرارداد سبدگردانی، کد سبد اختصاصی از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی دریافت نماید؛ در همین راستا نامه ایجاد کد سبدگردانی توسط شرکت ثنا تهیه و به امضای طرفین قرارداد و همچنین امین سبدگردان می‌رسد و برای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ارسال می‌شود.

  • کد سبد اختصاصی (PRX)

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پس از دریافت نامه ایجاد کد سبدگردانی مذکور در مرحله قبل و بررسی صحت اطلاعات مندرج در نامه، کد سبد اختصاصی (PRX) را صادر و طی نامه‌ای به شرکت سبدگردان اعلام می‌کند.

  • فعال کردن کد سبدگردانی در کارگزاری‌های بورسی

شرکت سبدگردان ثنا جهت ایجاد حساب کاربری اطلاعات سرمایه‌گذار، اوراق هویتی و سایر مدارک مورد نیاز را به کارگزاری‌های بورسی ارسال می‌کند.

  • شروع معاملات و اجرای قرارداد

پس از فعال شدن کد سبدگردانی، امکان انجام معاملات برای کد مربوطه فراهم می‌شود و شرکت ثنا با توجه به استراتژی‌های مدیریت دارایی خاص هر سرمایه‌گذار که در مراحل قبل امضا شده است، اقدام به انجام فرآیند مدیریت دارایی و معاملات برای کد مذکور می‌کند.

فایل های قرارداد سبدگردانی
قرارداد سبدگردانی شخص حقیقی
دانلود فایل
قرارداد سبدگردانی شخص حقوقی
دانلود فایل
فرم مشخصات سرمایه گذار حقیقی
دانلود فایل
فرم مشخصات سرمایه گذار حقوقی
دانلود فایل